AşıBebek GelisimiBebek SağlığıBebekle YaşamDoğum SonrasıHamilelikYenidoğan

Su Çiçeği Belirtileri, Tedavisi ve Aşısı

Su çiçeği,  zoster virüsünün neden olduğu oldukça bulaşıcı bir enfeksiyondur. Sağlıklı çocuklarda genellikle kısa süren hafif bir hastalıktır. Ancak yetişkinlerde şiddetli olabilir ve her yaşta insanda ciddi veya hatta ölümcül komplikasyonlara neden olabilir.

Yaygın bir efsane, su çiçeği’ne maruz kalmanın hiçbir risk taşımadığı ve insanlara risk oluşturmadığıdır.

Suçiçeği komplikasyonları o kadar ciddi olabilir ki, şimdi çocukluk dönemi aşılama programına eklenmiştir.

Suçiçeği semptomları , enfeksiyondan sonra ortaya çıkması için 10 ila 21 gün sürer (ortalama 14 ila 16 gün). Buna kuluçka dönemi denir .

En bulaşıcı zaman, kızarıklığın ortaya çıkmasından bir iki gün öncedir, ancak tüm kabarcıklar kabarıncaya kadar bulaşıcı olmaya devam eder.

Su çiçeği belirtileri

Suçiçeği , sıvı dolu kabarcıklara dönüşen kırmızı renkli, kaşıntılı lekelere neden olur.

Bazı çocukların sadece birkaç lekesi vardır, ancak bazılarında tüm vücudu kapatabilirler. Lekelerin yüz, kulak ve kafa derisinde, kolların altında, göğüste ve göbek üzerinde ve kollarda ve bacaklarda görülmesi daha olasıdır.

Ayrıca hafif ateşleri olabilir ve kendilerini iyi hissetmezler.

Suçiçeği, enfekte olan birisinin öksürük ve hapşırıklarına hızlı ve kolay bir şekilde yayılır.

Ne yapmalıyım?

Enfeksiyonun yayılmasını önlemek için, tüm lekeler geçene kadar çocukları anaokulundan veya okuldan uzak tutun.

Suçiçeği, döküntü başlamadan bir veya iki gün önce, tüm kabarcıklar kabarıncaya kadar (genellikle kızarıklığın başlamasından beş ila altı gün sonra) bulaşıcıdır.

Su çiçeği veya çocuğunuzun çok rahatsız veya sıkıntılı olduğundan emin değilseniz, doktorunuza veya acil servise gitmenize gerek yoktur. Suçiçeği için kesin bir tedavi veya tedavi yoktur. Tedavi semptomları hafifletmeye yöneliktir.

 • Çocuğunuza bol bol su verin.
 • Ateşi ve rahatsızlığı gidermek için parasetamol kullanın.
 • Banyolar, rahat kıyafetler ve kalamin losyonları kaşıntıyı engelleyebilir. Soda ve bikarbonat içine batırılmış gazlı bez pedleri  kaşıntıyı yatıştırır.
 • Çocuğunuzun  lekelenmesini önlemeye çalışın, bu durum yara izi bırakma riskini artırır. Çocukların bunu yapması zor, bu yüzden onlara bol bol övgü ve cesaret verin. TV gibi dikkat dağıtıcı şeyler kaşındırmaktan iyidir. Diğer çocukların risk altında olması durumunda çocuğunuzun hasta olduğunu okula veya kreşlere bildirin. Çocuğunuzu günlük bakımdan veya okuldan uzak tutun.
 • Çocuğunuzu hamile olan veya hamile kalmaya çalışan herkesten uzak tutun. Çocuğunuz hamile kalmadan hemen önce hamile bir kadınla temas etmişse, kadına su çiçeği hakkında bilgi verin (ve doktorunu veya ebesini görmesini önerin). Hiç suçiçeği geçirmemiş kadınlarda, hamilelikte hastalığa yakalanmak düşüklere neden olabilir ya da bebek suçiçeği ile doğmuş olabilir.

Çocuklarda su çiçeği hastalığı hafif bir hastalık olarak kabul edilir.

Ne zaman doktora görünmeli?

Su çiçeği çoğu çocuk için kendi başına iyileşen hafif bir hastalıktır.

Ancak bazı çocuklar suçiçeği ile daha ağır hasta olabilir. Bir doktora görünmeleri gerekir.

Çocuğunuz herhangi bir anormal semptom geliştirirse, derhal doktorunuza başvurun, örneğin:

 • Derisindeki kabarcıklar enfekte olursa
 • Çocuğunuzun göğsünde ağrı varsa veya nefes almada zorluk çekiyorsa
 • Su çiçeği olan kişi kızarıklığın ortaya çıkmasıyla daha rahatsız oluyorsa
 • Suçiçeği olan kişi boyun tutukluğu veya baş ağrısı geliştirirse

Yetişkinlerde su çiçeği

Suçiçeği çocukluk çağında bir hastalık olabilir, ancak yetişkinler de alabilir. Suçiçeği yetişkinlerde çocuklardan daha şiddetli olma eğilimindedir ve yetişkinlerin komplikasyon geliştirme riski daha yüksektir.

Çocuklarda olduğu gibi, su çiçeği olan yetişkinler de bütün lekeler kabarıncaya kadar işten uzak durmalıdır. Enfekte kabarcıklar gibi anormal semptomlar ortaya çıkarsa, tıbbi yardım almalıdırlar.

Su çiçeği olan yetişkinler, hastalığın erken dönemlerinde tedaviye başlanırsa antiviral ilaçlar almaktan yarar sağlayabilir.

Kimler özel risk altında?

Bazı çocuklar ve yetişkinler, su çiçeğine yakalanırlarsa özel ciddi riski altındadır. Bunlar:

 • Hamile kadın
 • Yeni doğmuş bebek
 • Zayıflamış bağışıklık sistemi olan insanlar.

Bu insanlar su çiçeği virüsüne maruz  kalır kalmaz doktora başvurmalıdır.

Su çiçeği olup olmadığını kontrol etmek için kan testine ihtiyaçları olabilir.

Gebelikte suçiçeği

Hamileyseniz, suçiçeği zaman zaman komplikasyonlara neden olabilir.

Örneğin, hamileyseniz, özellikle sigara içiyorsanız, zatüre olma riskiniz biraz daha yüksektir. Hamileliğiniz ne kadar ilerlediyse, zatüre olma riski o kadar ciddi olur.

Hamileyken su çiçeği virüsünü alırsanız, doğmamış bebeğiniz için küçük ama önemli bir risk vardır.

Hamileliğinizin ilk 20 haftasında su çiçeği ile enfekte olmuşsanız, doğmamış bebeğinizin “fetal varicella sendromu” olarak bilinen bir durum geliştirme riski vardır.

Bu sendrom nadirdir. Gebeliğin ilk 12 haftasında ortaya çıkma riski% 1’den azdır. 13 ila 20 hafta arasında, risk% 2’dir.

Fetal varicella sendromu da dahil olmak üzere ciddi komplikasyonlara neden olabilir:

 • Yara
 • Katarakt gibi göz kusurları
 • Kısaltılmış uzuvlar
 • Beyin hasarı.

Hamile bir kadın 20 hafta sonra su çiçeği yakaladığında doğmamış bebeğe fetal varicella sendromundan gelen hasar raporları olmuştur. Ancak, hamilelikte bu geç aşamadaki riskin% 1’den daha az olduğu düşünülmektedir.

Ancak, gebeliğin 20. haftasından sonra su çiçeği yakalamanın başka riskleri vardır.

Bebeğiniz erken doğmuş olabilir (hamileliğin 37. haftasından önce).

Ve doğumdan yedi gün önce veya doğumdan yedi gün sonra su çiçeği ile enfekte olmuşsanız, yeni doğan bebeğiniz daha ciddi bir tür su çiçeği geliştirebilir. Birkaç ciddi vakada, bu tip suçiçeği ölümcül olabilir.

Hamileyseniz veya son yedi günde doğum yapmışsanız ve suçiçeği olabileceğini veya suçiçeği geçiren birine maruz kaldığınızı düşünüyorsanız acilen doktorunuza danışın.

Suçiçeği için bağışık kazanma ( Suçiçeği Aşısı )

Suçiçeği aşısı, 18 aylıkken (çocuğunuzda su çiçeği olmadıysa) veya ortaokul 7’inci sınıfında (önceden su çiçeği aşılama veya su çiçeği hastalığı öyküsü yoksa) devlet aşılama programının bir parçası olarak ücretsizdir. Çocuğunuz aşılanmışsa ve yine de su çiçeği alıyorsa, hastalık daha hafif olacaktır.

Kaynak : www.pregnancybirthbaby.org.au