Ay Ay Bebek GelişimiBebek Gelisimi

17 Aylık Bebek Gelişimi

Bebeğinizin hareketliliği, son birkaç ay içinde şaşırtıcı bir şekilde arttı; artık size ihtiyacı olmadan yürüyebiliyor ve muhtemelen yerdeki bir şeyi almak için eğilip tekrar ayaklarının üzerinde durarak sonrasında herhangi bir yardım almadan yürümeye devam edebiliyor. Peki, 17 aylık bebeğinizden başka neler bekleyebilirsiniz? Şu sıralar bebeğiniz, yeni şeyler keşfetmenin keyfine varıyor; özellikle tırmanmak ve merdivenlerden çıkmak isteyecektir, ancak bunu yaparken hala tutunması gerekebilir.

Evdeki mobilyalar, bebeğinize tırmanabileceği yeni yer fırsatları sunar, artık karyolası dışında da tırmanmayı deneyebilir. Bebeğiniz 17 aylık olduğunda, el becerilerini geliştirmeye başlamak olabilir. Artık her iki elini de kullanabiliyor, dolayısıyla kendi başına yemek yeme olasılığı da daha yüksektir. Bebeğinizin bağımsızlığı arttıkça, birçok yönden kendini geliştirmeye başlıyor. Artık çoraplarını kendi başına çıkarabilir. Ya da kıyafetlerini giymek, dişlerini fırçalamak isteyebilir. Ancak bu yaş grubunda diş fırçalama; diş fırçasını ağzına yapıştırıp çiğnemek anlamına geldiğinden, hala sizin yardımınıza ihtiyacı var demektir.

17 Aylık Bebeklerde Dil Gelişimi

Yeni konuşmaya başlayan bebekleri anlamak genellikle zordur. Aslında siz ve eşiniz, çocuğunuzun söylemeye çalıştığı şeyleri çözebilen tek kişi olabilirsiniz. 17 aylık bebeklerin, günlük dilde kullanılan kelimeleri kendi kelimeleri ile karıştırması oldukça normaldir. Bebeğinizin dili ve ağız kasları geliştikçe, konuşması da düzelecektir. Söylediklerini tekrar ederek ona yardımcı olabilirsiniz. Sizin yapacağınız doğru telaffuz modelleri, dil gelişimine yardımcı olur. Biraz zaman ve sizin göstereceğiniz sabır ile bebeğinizin dil gelişimi daha hızlı olacaktır.

Bir bebeğin konuşmayı öğrenmesini gözlemlemek, ebeveyn olmanın en büyüleyici deneyimlerinden biridir. Bazı çocuklar, ara sıra kelimeleri karıştırırlar. Bazıları da bir kelimeyi günlerce hatta aylarca kullanıp aniden kullanmayı bırakabilir. Peki, hangisi normaldir? Aslında her ikisi de normaldir. Peki, çocukların dil gelişimine katkı sağlamak için neler yapabilirsiniz?

Akşam yemek yaptığınız sırada, o da yanınızdaysa; raftan 3 farklı boyda bardak alıp, her birini göstererek; büyük, orta ve küçük şeklinde sıralayabilir ve bu tip sohbetleri, günlük dil etkinliğine dönüştürebilirsiniz. Çocuğunuz henüz çok fazla konuşmuyorsa, mümkün olduğunca kısa cümlelerle iletişim kurmaya çalışın. Kurduğunuz cümleler karşısında kafası karışık görünüyorsa; kurduğunuz cümledeki 1-2 kelimeyi ortadan kaldırmak, sizi anlamasını kolaylaştırabilir.

Örneğin; ” Aç değil misin? Neden ekmeğini yemiyorsun?” demek yerine, “Ekmeğini yemelisin” diyebilirsiniz. Çok fazla kelime kullanmanız, temel mesajı anlamasını zorlaştırabilir. Son olarak, dinlemenin de dil ediniminin vazgeçilmez bir parçası olduğunu unutmayın. Dolayısıyla bir işitme sorunu, çocuğunuzun dil gelişiminin gecikmesine neden olabilir. Bir sorunu olduğundan şüpheleniyorsanız, çocuğunuzun doktoru ile iletişime geçin.

17. Ayda Yeni Bir Duygu: Negatiflik

Çocuğunuzun sevdiği ve sevmediği şeylere verdiği tepkileri görünce şaşkınlığa uğrayabilirsiniz. Bebeğiniz henüz 17 aylık olsa bile, yapmak istediği ve istemediği şeyler konusunda çok açık ve net olabilir. Bazı çocuklar, başka türlü bir şaşkınlık yaratır: şiddet uygularlar. Burada en olası hedef, annelerdir. Bu aslında bir güven işaretidir. 17 aylık bir bebek, onun ne kadar üzgün olduğunu anlamanızı istediği için bu şekilde davranabilir.

Bu aylarda ayrıca; çocuğunuzun bazen ama çok kasıtlı bir şekilde emirlernize itaat etmediğini fark edebilirsiniz. “Lütfen o vazodan uzak dur” dediğinizde, bebeğiniz size bakarak o vazoya dokunabilir. Bunu yaptığında, yine de mesajı aldığını bilirsiniz. Böylelikle size yaptığı bu meydan okumanın büyük bir anlaşmazlık haline gelmesine neden olmak yerine, uzmanlar bu gibi durumların mümkün olduğunca görmezden gelinmesi gerektğini belirtiyor.