Ay Ay Bebek GelişimiBebek Gelisimi

20’inci Ay Bebek Gelişimi

20. ayda bebeğiniz, her gün yeni kelimeler öğreniyor; ayrıca bugünlerde artık, sizden ya da bir başkasından yardım almadan yürüyebiliyor. Bununla birlikte, sıçramasına yardım ettiğiniz sürece, atlamayı başarabilecek durumdadır. Bebeğiniz artık bir topa tekme atabiliyor ve size fırlatabiliyor. Bu aylarda bebeğiniz, işlerini artık kendi yöntemleriyle halletmek isteyecektir. Bu nedenle, bazen davranışlarını sinir bozucu bulsanız bile, ona karşı sabrınızı korumanız önemlidir. Sınırlarınızı zorladığında derin bir nefes alın ve çevresindeki dünyayı keşfetmeye başlayan bebeğinize karşı sakin olmaya çalışın.

Her Şeyi Kendi Yöntemleriyle Halletmek İstiyor

Bugünlerde bebeğinizin en sevdiği sözcük “hayır” ise, bunun iyiye işaret olduğunu bilmelisiniz. Bunu yapması, bir şeyleri yönetme konusunda kendisini güvende hissettiği anlamına gelir. Eğer ekmeğinin üzerine ne sürüleceğine ya da sabah hangi tişörtün giyileceğine karar vermesine izin verirseniz, sizin de hayatınız kolaylaşacaktır. Bunları yaparken; yolda yürüme konusundaki kurallar ya da daha güvenli olduğu için arabada kemer takmak gibi büyük kuralların hala geçerli olduğunu unutmasına da izin vermeyin.

Motor Becerileri Gelişiyor

20 aylık bebeğiniz, dikey ve yatay çizgiler ya da daireler çizerek resim yapmaya başlayacaktır. Bu çizimler sizin için basit görünebilir; ancak bebeğinizin gelişiminin birçok yönden yolunda olduğunun bir işaretidir. Bir pastel boya ile çizim yapmak; kavrama ve tutma gibi ince motor becerilerinin yanı sıra, el-göz koordinasyonunu ve hayal gücünü geliştirmesini içerir.

Bebeğinizin düz bir çizgi çizemediğini fark ettiyseniz ya da çizim yapmakla ilgilenmiyor gibi görünüyorsa, endişelenmek için henüz erken olduğunu bilmelisiniz. Bu, muhtemelen çocuğunuzun; yürüme, koşma, merdiven çıkma, oyuncakları çekme ve itme gibi gibi diğer motor becerilerini geliştirmeye daha fazla odaklandığı anlamına gelmektedir.

Çocuğunuz şu sıralar her şeyi merak ediyor ve bu merak, vücudunun tüm bölümlerini içeriyor. Dünyaya ilk geldiği zamanlarda ellerini ve ayaklarını keşfettikten sonra onlarla oynamayı bir türlü bırakmadığını hatırlıyor musunuz? Bugünlerde, cinsel organı için de aynı şey geçerli olabilir. Çocuğunuzun cinsel organını keşfettiğini görürseniz, panik yapmayın; ancak bazı şeylerin yalnızca evde yapıldığını açıklayın.

Beslenme Şekli Değişiyor

Bebeğiniz 20 aylık olduğunda, artık öğle yemeklerinin eskiye oranla çok daha karışık olduğunu fark edebilirsiniz. Bebeğiniz artık, ağzına aldığı her lokmada lezzeti, dokuyu ve hatta rengi düşünüyor. Bugünlerde ona, genellikle yeni gıdalar sunmayı deneyin, ancak bir şeyleri yemesi için onu zorlamayın. Çocuğunuz muhtemelen artık iyi çiğneyebiliyor olsa da, boğulmasını engellemek için; et, tavuk ve balık gibi yiyecekleri ısırık boyutunda vermeniz önemlidir. 20 aylık bir bebek, kaşık ya da çatalı iyi kullanabilecek motor becerilerine sahip olsa da, her zaman onları kullanmak istemezse şaşırmayın. Ellerini kullanarak yemek yemek isterse bunun normal olduğunu bilmelisiniz.

20 Aylık Bebeklerde Dil Gelişimi

Sizin için yanyana gelmiş 1-2 kelime olabilir, ancak bebeğiniz için bu kelime dizimleri, dil ediniminin bir parçasıdır. “Baba şapka” dediğinde muhtemelen,”Babamın şapkası burada” demek istiyordur. 18 ile 21 ay arasındaki bebekler, çevresinde duydukları kelimeleri taklit etmeyi çok severler. 20 aylık bir bebek, yaklaşık 12-20 kelimelik bir konuşma diline sahiptir, ancak birçoğu çok daha fazla kelime kullanabilir. Ancak bebeğiniz, henüz basit cümleleri kurmuyor olsa da, söyleyebileceğinden çok daha fazlasını anladığını bilmelisiniz. Bunu test etmek isterseniz, ondan odanıza gitmesini ve pijamanızı getirmesini isteyin.

Çocuğunuzla konuşarak ve birlikte gördüğünüz şeyleri isimlendirerek, onu konuşmaya teşvik etmeye devam edin. Sesleri de unutmayın; sesler, bebekler için nesnelerin isimlerinden daha kolay tekrarlanabilir. Çocuğunuz telefonda konuşmak isterse, birkaç dakika onunla sohbet etmek isteyen bir arkadaşınızı arayarak onunla konuşturabilirsiniz. Tüm bunlar, çocuğunuzun dil edinimini geliştirmenize yardımcı olacaktır.