Bebek BakımıBebek SağlığıGünlük Yaşam

Ateşli Nöbetler

Ateşli nöbet nedir? Ateşli bir nöbet ateşin tetiklediği bir kasılmadır. Bu tip nöbet genellikle 6 ay ile 3 yaş arasındaki çocuklarda  ortaya çıkar ve ebeveynler için çok endişe verici olabilir.

Ateşli bir nöbetin belirtileri nelerdir? Bir nöbet, göz çevresi ve uzuv sertleşmeden, vücuttaki kasılmalara ve kas kasılmalarına kadar (ancak genellikle yüz, gövde, kollar ve bacaklarda) bir dizi semptomlagörülebilir. Bir çocuk ayrıca ağlayabilir, inleyebilir, düşebilir, idrar yapabilir, kusabilir veya dilini ısırabilir. En ateşli nöbetler 30 saniye boyunca birkaç dakika sürer. Bazıları 15 dakikaya kadar sürebilir. Bir nöbet geçirdikten sonra, bir çocuğun kafası karışmış gibi veya uykulu hissetmesi gözlenmektedir.

Çocuğumun ateşli bir nöbet geçirmesi durumunda ne yapmalıyım? Bir nöbet olursa, sakin olun. Çocuğunuzu dizginlemeyin veya kasılmaları durdurmaya çalışmayın ve ateşi tedavi etmek veya dilin ısırılmasını önlemek için çocuğunuzun ağzına hiçbir şey koymaya çalışmayın.

Daha ziyade, çocuğunuzu, düşme tehlikesiyle karşı karşıya kalmayacakları yere taşıyın. Sert bir yüzeyde, çocuğunuzun vücudunun altına bir battaniye ya da giysi koyun. Boğulmalarını önlemek için çocuğunuzu yan tarafına veya midesine doğruçevirin. Sıkıştırılmış herhangi bir giysi varsa gevşetin.

Nöbet geçtikten ve eğer çocuğunuz yeterince uyanıksa  aynı zamanda ateş devam ederse, ibuprofen veya asetaminofen gibi ateş düşürücü bir ilaç verebilirsiniz.

* Çocuğunuz tamamen uyanık değilse, ağızdan ilaç vermeyin. Asetaminofen fitil kullanabilirsiniz.

Ateşli bir nöbet geçirirse çocuğumu doktora götürmeli miyim? Ateşin kaynağını belirlemek ve menenjit gibi diğer nöbetlerden sakınmak için çocuğunuzun doktor takibi tavsiye edilir. Eğer nöbet hızla biterse, doğrudan çocuğunuzun doktoruna veya acil servise götürün. Bir nöbet 3 dakikadan fazla devam ederse veya çocuğunuz 6 aydan kısasa, 112’yi arayın.

Bir doktor tarafından yapılan ilk değerlendirmeden sonra, çocuğunuz aynı hastalık sırasında nöbetleri tekrarlamışsa, bir doktora danışmalısınız. Belirtiler aşağıdaki gibi olabilir:

  • ajitasyon, karışıklık veya uyuşukluk
  • anormal hareketler, titreme veya koordinasyon problemleri
  • mide bulantısı
  • isilik

Ateşli bir nöbet beyin hasarı veya epilepsiye neden olur mu? Ateşli bir nöbet ebeveynler için oldukça korkutucu olsa da, çoğu zaman zararsızdır. Ateşli nöbetlerin beyin hasarı, epilepsi ya da zeka ya da öğrenme yeteneklerinde herhangi bir değişime bağlanması için bir kanıt bulunamamıştır.

Ateşli nöbet önlenebilir mi? Ateşli nöbetler tamamen önlenebilir değildir. Ancak, belirli durumlarda ortaya çıkması  muhtemeldir, belirtilerden herhangibiri meydana geldiğinde anlayabilirsiniz. Çocukların çoğu 5 yaşına kadar nöbet geçirir. 


* Tüm ilaçlar hem genel (jenerik) hem de marka isimlerine sahiptir. Marka adı, belirli bir üreticinin ürünü aradığı şeydir (örneğin, Tylenol®). Ortak ad, ilacın tıbbi adıdır (örn., Asetaminofen). Bir ilacın birçok marka ismi olabilir, ancak sadece bir ortak isim olabilir. Bu makale ilaçları ortak isimlerine göre listelemektedir. Marka isimleri hakkında daha fazla bilgi için doktorunuzla veya eczacınızla konuşun.