AşıBebek GelisimiBebek Sağlığı

Bebeğinizin Bağışıklığı

Bebekler doğduğunda, sınırlı bir bağışıklığa sahiptirler – hastalıklarla savaşma yeteneği azdır. Anne sütünün çok sayıda antikoru var ve  bu antikorlar bebeğin bağışıklık sistemini artırabilirken, sonuçta bu bağışıklık, bebeği birçok hastalığa yatkın bırakarak azalır.

Bu riske karşı koymak için bebekler ve küçük çocuklar aşılanmalıdır.

Ölü ya da zayıflatılmış bakteri ya da virüslerden oluşan aşılar ya enjekte edilir ya da oral olarak alınır ve bu işlem dünya çapında yüz binlerce hayat kurtarmaktadır.

Örneğin, 20. yüzyılda 500 milyona varan ölümden sorumlu olan çiçek hastalığı, aşılama sayesinde 1979 yılında Dünya Sağlık Örgütü tarafından gezegende yok edildiğini ilan etti.

Aşıların şu anda koruyabileceği en önemli ciddi hastalıklardan bazıları arasında boğmaca, kızamık, çocuk felci, difteri, tetanoz, hepatit ve kabakulak bulunur.

Bazı aşılar, bazı hastalıklara uzun süreli veya hatta ömür boyu bağışıklık kazandırır ve sadece bir kez verilebilir. Ancak diğerleri sadece geçici bir bağışıklığa neden olurlar. Bu aşılar, bu tür hastalıklara karşı koruma sağlamak için tekrar enjeksiyonları ( güçlendiriciler olarak adlandırılır ) gerektirir .

Aşılar çoğunlukla güvenli ve etkili olmasına rağmen, ateş veya kızarıklık gibi bazı yan etkilere neden olabilirler. Bebeğiniz bu yan etkilerle ilgili herhangi bir semptom geliştirirse, doktorunuza danışın.

Çocuğunuz için  aşılama programı ile ilgili olarak doktorunuza danışın . Belirli aşıların belirli bir yaş veya zaman aralığında uygulanması önerilir.

MediResource Klinik Ekibi tarafından yazıldı ve incelendi