Bebek GelisimiBebek SağlığıBeslenmeYenidoğan

Bebeğinizin Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Yedi Besin

Bebeğinizin bağışıklık sistemini çok kolay bir şekilde artırabilir, enfeksiyonla mücadele sistemini en iyi durumda tutmak için ihtiyaç duyduğu tüm besinleri besleyebilirsiniz.

Bebeğinizin bağışıklık sistemi beş yaşına gelinceye kadar tam olgunluğa ulaşamayacağından, iyi çalışması için ihtiyaç duyduğu tüm besinleri vermek sağlıklı kalmasına yardımcı olacaktır.

Bebeğinizin vücudu hastalık ve aşılarla mikroplarla karşılaştığında, belirli antikorlar geliştirmeye başlar. Altı aydan üç yıla kadar bağışıklığının çoğunu geliştirecek ve onu beslediğiniz şey gerçekten koruyacaktır.

Enfeksiyonla savaşa “Demir”

Bebeğiniz, enfeksiyonla savaşmak için vücudunun etrafındaki oksijeni taşımak için demire ihtiyaç duyar. Doğduğunda vücudundaki demir mikıtarı sadece altı ay sürer ve vücudu demir yapamadığı için, 
her gün onun yemeğinden bir miktar alması gerekir . Yapabiliyorsanız, ona her öğünde unu verin .

Eğer istekli değilse, bir börek veya spagetti bolognese yaparken bunu bir macunla karıştırmayı deneyin. Kara Kümes hayvanı eti, beyazdan çok daha fazla demire sahiptir, bu nedenle çocuğunuzun diyetindeki demiri yükseltmenin basit bir yolu da göğüsler yerine uyluk kullanmaktır. Nohut bir başka iyi kaynaktır: humus yapmak için bir çorba kaşığı ezmeyi deneyin ve kırmızı biberle servis yapın, çünkü C vitamini demirin emilmesine yardımcı olur.

Antikor oluşturucu A vitamini

A Vitamini, gençlerin vücudunun istilacı mikroplara saldırmak için enfeksiyonla savaşan antikorlar ve beyaz kan hücreleri oluşturmasına yardımcı olur. Havuç ve satsuma gibi turuncu meyveler ve sebzeler zengindir ya da küçük bir çocuğun günlük parası, tatlı bir patatezin sadece üçte birinde bulunabilir – bir parça zeytinyağı ile pişirerek bazı lezzetli dilimleri yapmayı deneyin. 

Hücre koruyucu C vitamini 

C vitamini, hücreleri koruduğu ve iyileşme sürecine yardımcı olduğu için enfeksiyonla savaşmak için beyaz kan hücreleri tarafından gereklidir. Biberler, portakallar ve kivi meyvesi iyi bir C vitamini çekiyor, yoksa guava, çilek ve kivi ile meyve salatası hazırlamayı deneyebilirsiniz. Ve donmuş ve konserve meyvelerdeki C vitamini içeriğinin taze ile aynı olduğunu bilmek güzel. 

Bakterileri güçlendiren Probiyotikler

Probiyotikler, bebeğinizin bağırsaklarına ve midelerine faydalı bakteriler getirir ve kötü bakterileri dengeleyerek bağışıklık sisteminin gelişimini hızlandıracaklardır. Doğal yoğurt bol miktarda probiyotik içerir, bu yüzden ona her gün bir çay kaşığı verin veya onu tatlandırmak için bir tencereye meyve ekleyin.

B6 vitamini şifa

B6 Vitamini, bebeğinizin bağışıklık sistemini antikorlar oluşturarak ve kırmızı kan hücrelerinin iyileşme sürecine yardımcı olmak için oksijeni taşımasına yardımcı olarak destekler. İyi kaynaklar arasında kepekli ekmek ve makarna ile muz gibi narenciye içermeyen meyveler bulunur. Parmak gıdalarda ustalaştığında, çift B6 patlaması için bir parça muzlu yumurta ekmeği hazırlayın: bir muz ve iki dilim kepekli ekmek kullanarak bir muzlu sandviç yapın, sonra bir yumurta, 75ml süt ve bir tutam karışımı içine batırın tarçın ve sığ bir parça erimiş tereyağında kızarana kadar kızartın.

Yara onarımı, hücre yapımı Çinko 

Bağışıklık sistemini desteklemek ve yaraları iyileştirmek için gereken yeni hücreleri ve enzimleri oluşturmak için bebeğinizin çinkoya ihtiyacı vardır. Vücudu bu besin maddesini depolayamaz, bu nedenle diyetine bol miktarda dahil edilmesi önemlidir. Et, yumurta ve süt ürünleri gibi hayvansal kaynaklar, en çok kuzu içeren bitkilerden daha fazla çinko içerir. Mini köfte yapmak için 40g kuzu kıyma bir yumurta ve ekmek kırıntıları ile karıştırmayı deneyin ve çinko vuruş için bir tutam peynirli domates sosuyla servis yapın.

Antiinflamatuar Omega 3

Omega 3 esansiyel yağ asitlerinin anti-enflamatuar özellikleri bebeğinizin hastalıklarla savaşmasına yardımcı olur. Yağlı balıklar yüksek miktarda içerir ve somon en bebek dostu seçenektir. 
Konserve somon püresi ve patates ile yapılan balık köftesini deneyin . Bunları kolza yağında pişirin, çünkü bu aynı zamanda iyi bir omega 3 kaynağıdır. Yine de kemiklere dikkatlice bakın ve erkeklere haftada üç porsiyondan fazla yağlı balık ve ikiden fazla olmayan kız çocukları verin. Omega 3 eklenmiş yumurtalar iyi bir alternatiftir – bebeğiniz bir yaşın altındaysa, yumurtanın iyi pişirildiğinden emin olarak peynir serpilmiş bir omlet pişirin.

 

Bknz : https://www.motherandbaby.co.uk