Bebek BakımıBebek Sağlığı

Bebek Kundaklama:Faydaları ve Riskler

Kundaklamanın kesinlikle faydaları vardır. Ama onun da riskleri ve dezavantajları da vardır.

Kundaklamanın faydaları

Kundaklama daha uzun, daha güçlü uykuya yol açabilir. Yenidoğan günde yaklaşık 16 saat uyurken, bu uyku 3-4 saatlik aralıklarla gerçekleşir. Kundaklama yeni doğanların aldığı REM (hızlı göz hareketi) uyku miktarını arttırır. Bu daha derin uyku hali, bir bebeğin uyanıkken tamamen uyanmasını daha az olası hale getirebilir. Bu da ebeveynler için, bebeğin yatağının yanına daha geniş bir uyanma ve ağlama tokluğu eğilimi göstermesi anlamına gelir.

Kundaklama; ağlayan bir bebeği yatıştırır. Bu, çok sayıda ebeveynin kundaklamayı denemeye zorlayan nedendir. Düşünün: bebekler birkaç basit kıvrımda ağlamayı bırakıyor! Evet sihir değil. Araştırmalar, kundaklamanın 8 haftalık veya daha küçük yaştaki bebeklerde ağlamayı% 42 oranında azaltabildiğini göstermiştir. Ama bebek sarma, o yaşın ötesinde bebekleri korkutmakta ve  o kadar başarılı olamamaktadır.

Kundaklama ani bebek ölüm sendromu (SIDS) riskini azaltabilir.  Uyuyan bebeklermidelerinde daha yüksek SIDS riski taşırlar. Bu nedenle bebekler sırtüstü uyurlar. Yüzleri yukarı doğru düzgün bir şekilde çevrelenmiş bir bebek  uykuda kayma ve karnı üzerine çıkma olasılıkları daha az olacaktır.