AşıBebek GelisimiBebek SağlığıYenidoğan

Bebekler ve Küçük Çocuklar İçin Aşı Takvimi

Giriş

Bir ebeveyn olarak, çocuğunuzu korumak ve onları güvende ve sağlıklı tutmak için elinizden geleni yapmak istersiniz. Aşılar bunu yapmanın önemli bir yoludur. Çocuğunuzu bir dizi tehlikeli hastalıktan korumaya yardımcı olurlar.

Amerika Birleşik Devletleri’nde Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), hangi aşıların her yaştan insana verilmesi gerektiğine karar verir. Çocukluk döneminde birkaç aşı yapılmasını önerirler. CDC’nin küçük çocuklar için aşı kuralları hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Aşıların bebekler ve küçük çocuklar için önemi

Yeni doğanlar için anne sütü birçok hastalığa karşı korunmaya yardımcı olabilir. Bununla birlikte, bu bağışıklık bir yıl içinde kaybolur.

Çocukların anne sütüyle beslenip beslenmemesine bakılmaksızın aşılar, hastalıklardan korunmalarına yardımcı olabilir. Ayrıca, hastalığın küçük çocuklardan büyük çocuklara ve yetişkinlere yayılmasını önlemeye yardımcı olabilirler.

Aşılar, çocuğunuzun vücudundaki belirli bir hastalığın enfeksiyonunu taklit ederek çalışır. Bu, çocuğunuzun bağışıklık sistemini antikor denilen silahlar geliştirmeye yönlendirir. Bu antikorlar, aşının önlemesi gereken hastalıkla savaşır. Yerinde antikorlar bulunduğunda, çocuğunuzun vücudu gelecekteki enfeksiyonu hastalıktan yenebilir.

Aşılama programı

Bebek doğduktan hemen sonra aşı yapılmaz. Her biri farklı bir zaman çizelgesinde verilir. Çoğunlukla bir çocuğun hayatının ilk 24 ayı boyunca aralıklıdır ve birçoğu birkaç aşamada veya dozda verilmektedir.

Endişelenmeyin – aşı programını tamamen kendiniz hatırlamak zorunda değilsiniz. Çocuğunuzun doktoru bu işlem boyunca size rehberlik edecektir.

Tavsiye edilen aşılama zaman çizelgesinin bir taslağı aşağıda gösterilmiştir. Bu tablo, CDC’nin önerilen aşılama programının temellerini kapsar. Bazı çocuklar sağlık koşullarına bağlı olarak farklı bir programa ihtiyaç duyabilirler. Daha fazla bilgi için, CDC web sitesini ziyaret edin veya çocuğunuzun doktoruyla görüşün.

Tablodaki her aşının açıklaması için aşağıdaki bölüme bakın.

Doğum 2 ay 4 ay 6 ay 1 yıl 15–18 ay 4-6 yaş
HepB 1. doz 2. doz (yaş 1-2 ay) 3. doz (yaş 6-18 ay)
RV 1. doz 2. doz 3. doz (bazı durumlarda)
DTaP 1. doz 2. doz 3. doz 4. doz 5. doz
Hib 1. doz 2. doz 3. doz (bazı durumlarda) Yükseltici doz (12–15 ay arası)
PCV 1. doz 2. doz 3. doz 4. doz (yaş 12–15 ay)
IPV 1. doz 2. doz 3. doz (yaş 6-18 ay) 4. doz
Grip Yıllık aşılama (uygun şekilde mevsimsel) Yıllık aşılama (uygun şekilde mevsimsel) Yıllık aşılama (uygun şekilde mevsimsel) Yıllık aşılama (uygun şekilde mevsimsel)
MMR 1. doz (yaş 12–15 ay) 2. doz
suçiçeği 1. doz (yaş 12–15 ay) 2. doz
Hep A 2 doz serisi (12–24 ay arası)

AŞI GEREKLİLİKLERİ AŞIgerektiren federal bir yasa yoktur. Bununla birlikte, her devletin, çocukların devlet okulu veya özel okula, kreşe veya koleje gitmeleri için hangi aşıların yapılması gerektiği konusunda kendi yasaları vardır. CDC , her devlet aşıların sorunu nasıl yaklaştığını hakkında bilgi vermektedir. Eyaletinizin gereksinimleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için çocuğunuzun doktoru ile konuşun.

Aşı açıklamaları

İşte bu aşıların her biri hakkında bilmeniz gerekenler.

  • HepB, hepatit B’ye (karaciğer enfeksiyonu) karşı korur . HepB üç çekimde verilir . İlk atış doğum sırasında verilir. Çoğu eyalet, bir çocuğun okula girmesi için HepB aşılamasını gerektirir.
  • RV , ishalin başlıca nedenlerinden biri olan rotavirüslere karşı korur . RV, kullanılan aşıya bağlı olarak iki veya üç dozda verilir.
  • DTaP difteri , tetanoz ve boğmacaya (boğmaca) karşı korur . Bebeklik döneminde ve çocukluk döneminde beş doz gerektirir. DTaP arttırıcılar ergenlik ve yetişkinlik döneminde verilir.
  • Hib, Haemophilus influenzae tipine karşı korur b. Bu enfeksiyon bakteriyel menenjitinönde gelen nedenlerinden biriydi . Hib aşılaması üç veya dört dozda verilir.
  • PCV , zatürree içeren pnömokok hastalığına karşı korur . PCV dört doz halinde verilir.
  • IPV çocuk felcine karşı korur ve dört dozda verilir.
  • Grip (grip) gripten korur. Bu, yıllık olarak verilen mevsimsel bir aşıdır. Çocuğunuza 6 aydan başlayarak her yıl grip çekimi yapılabilir. Grip mevsimi eylül ayından mayıs ayına kadar sürebilir.
  • MMR kızamık , kabakulak ve kızamıkçık (Alman kızamığı) karşı korur . MMR iki dozda verilir. İlk doz 12 ila 15 ay arası bebekler için önerilir. İkinci doz genellikle 4 ila 6 yaş arasında verilir. Ancak, ilk dozdan en geç 28 gün sonra verilebilir.
  • Varicella su çiçeği karşı korur . Tüm sağlıklı çocuklar için Varicella önerilir. İki doz halinde verilir.
  • HepA, hepatit A’ya karşı korur . Bu, 1 ila 2 yaş arasında iki doz olarak verilir.

Alıntı : https://www.healthline.com/