Bebek BakımıBebek Sağlığı

Bebeklerde Ağız Bakımı

Bebeğinizin dişlerini fırçalamaya ne zaman başlamalısınız? İlk dişçi kontrolü ne zaman olmalı?

Bebeklerde diş çürükleri nasıl engellenir? Bebeğinizin ağız sağlığı hakkında merak ettikleriniz için yazımızı okumaya devam edin…

Bebeğinizin gülümsemesi, onunla ilgili en değerli şeylerden biridir. İlk diş çürükleri geçici gibi görünebilir; ancak her dişin önemli olduğu da unutulmamalıdır. Diş çürükleri, bebeğinizi hasta edebilecek enfeksiyonlara neden olabilir. Ayrıca bebeğinizin ilk dişlerini erken kaybetmesi, yetişkin dişlerinin gelişimini olumsuz etkileyebilir ve konuşma sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle, diş etlerinin arasından geçen ilk diş çıkmadan önce, bebeğinizi onun gelişine hazırlıyor olmalısınız.

Bebeğinizin ilk dişleri çıkmaya başladığında, hemen onlarla ilgilenmeye başlayın. Birçok anne ve baba, bebeğinin ilk dişlerinin önemsiz olduğunu düşünür çünkü onların yerini kalıcı dişler alacaktır. Ancak bu ilk dişler, kalıcı dişlerin yerlerini korur ve bebeğinizin doğru bir çiğneme ve konuşma alışkanlığı geliştirmesine yardımcı olur. İlk dişlere gereken özen gösterilmezse, çürükler oluşabilir ve bu da diş eti iltihabına neden olur. Diş eti iltihapları da kalıcı diş aralıklarına neden olabilir.

İlk Dişlere Hazırlık

Bebeklerin ilk dişleri, 3 ile 12 ay arasında herhangi bir zamanda çıkabilir, ancak ortalama olarak 6. ayda çıkarlar. Aslında dişler rahmin içinde oluşmaya başlar, bu nedenle hamilelikte alacağınız kalsiyum ve fosfor gibi diş dostu mineraller, bebeğinizin diş gelişiminde önemli rol oynar.

İlk dişlere hazırlık yaparken, bebeğinizin dişlerini bebekler için özel olarak tasarlanan diş fırçaları ya da temiz ve yumuşak bir bezle silmeyi alışkanlık haline getirin. Bu rutini, bebeğiniz kahvaltısını yaptıktan sonra ve yatmadan önce gerçekleştirin. Böylece diş eti temizliğini, bebek bakımının normal rutininin bir parçası haline getireceksiniz. Uyumadan önce bebeğinizin ağzındaki son şey bir diş fırçası ya da su olmalıdır.

İlk dişlerin ortaya çıkışından itibaren 6 ay içinde diş hekimi ziyaret edilmelidir. Bu nedenle bebeğiniz için en uygun dişçi araştırmasına şimdiden başlayın. Tavsiye almak için arkadaşlarınıza ve çocuğunuzun doktoruna danışabilirsiniz.

İlk Dişlerin Gelişi

İlk doğum gününde bebeğiniz, en azından birkaç dişe sahip olmuş olacak. Ön dişler ve alt ön dişlerden başlayarak dişler sırayla çıkmaya başlayacak. Bu süreçte bebeğinizi iyi gözlemlemelisiniz. Bebeğiniz, ortaya çıkmakta olan dişlerinden rahatsız oluyorsa; parmağınızı ya da bir gazlı bez yardımıyla hafifçe masaj yapabilir ya da doktorundan bir bebek ağrı kesicisi talep edebilirsiniz.

Bebeğinizin ilk dişleri çıkmaya başladığında, onu diş hekimine götürmeye de başlamalısınız. Araştırmalar, 1 yaşına kadar diş bakımı yapmaya başlayan çocukların, 2-3 yaşına kadar bekleyen çocuklara göre daha az dolguya sahip olduğunu göstermektedir. Erken dönemde diş hekimine gitmeye başlaması, bebeğinizin ileride daha rahat olmasını ve sizin de bebeğinizin parmak emme gibi alışkanlıkları ile nasıl baş edeceğiniz ile ilgili ipuçları almanızı sağlar.

Daha Fazla Fırçalamaya Başlayın

Bebeğiniz 15 aylık olduğunda hala dişi çıkmadıysa, doktorundan diş etlerini kontrol etmesini isteyin. Bir doktor, dişlerin, yüzeyin hemen altında olduğunu hissedebilir ve size, bebeğinizin diş çıkarmasına yardımcı olacak şekilde ovmanızı önerecektir.

Bebeğinizin ilk dişleri çıkmaya başladıktan sonra, yumuşak kıllı bir diş fırçası kullanmaya başlayın. İlk zamanlar diş macunu kullanmak zorunda değilsiniz, kullanmak istiyorsanız florür içermeyen bir çocuk markası kullanın.

Çocuğunuz henüz diş hekimine gitmediyse, artık randevu almalısınız. Diş hekimi, çocuğunuzun dişleri ile ilgili sorularınızı cevaplayacak ve en iyi diş fırçası ve diş macunu seçimi konusunda size yardımcı olacaktır.