Bebek SağlığıBebekle Yaşam

Bebeklerde Gaz Çıkarma ve Doğal Yöntemler

 

Bebeklerde gaz sancısı en yaygın problemlerden biri. Hem bebeklere hem de ebeveynleri gece uykularından eden Bebeklerde gaz çıkarma problemini azaltmak için uygulanabilecek doğal yöntemleri sizler için derledik.

Bebeklerde gaz sancısı nedenleri

Annenin gaz yapan gıdaları tükettikten sonra bebeğini emzirmesi, Annelerini emen bebeklerin emme sırasında hava yutması, bebeklerde mide bağırsak sistemlerinin tam olarak gelişmediği durumlarda bebeklerde gaz sancısı görülür.

Bebeklerde gaz giderici doğal yöntemleri ve tecrübeli annelerin tavsiye ettiği bebeklerde gaz çıkarma yöntemlerini sizler için listeledik.

Ünlü Sunucu Esra Erol’un bebeklerde gaza kesin çözüm tarifi

Ünlü televizyon sunucusu Esra Erol bebeklerde gaz çıkarma sorununa kesin çözümü bulduğunu söyledi. Esra Erol’un bebeklerde gaza kesin çözüm tarifi şöyle;

bir cezve içerisine atacağınız yarım çay kaşığı kimyon ve küp şekerin 1/4’ünü kaynatın ve ılımasını bekleyin. ılıyan tarifi günde 1 veya 2 çay kaşığı verdikten sonra emziriniz.

Derya Baykal’dan Bebeklerde gaza kesin çözüm tarifi

Malzemeler;

20 cc adaçayı yağı
20 cc papatya yağı
20 cc rezene yağı
50 cc fındık yağı

Bu listedeki malzemelerin hepsi karıştırılarak elde edilen yağ ile bebeğinizin karnına ve ayaklarına masaj yapın. 15 dakika bekledikten sonra bebeğinize banyo yaptırın.

Bitkisel tedavi uzmanı Suna Dumankaya’nın bebeklerde gaza kesin çözüm tarifi

Soru; Kısa bir süre önce anne oldum. Bebeğimde çok gaz oluyor. Doktora da götürdüm ama verdiği ilaçları kullanmamıza rağmen gaz problemi devam ediyor. geceleri ykusuz kalıyor ve onun bu durumu beni çok üzüyor. Ne yapmalıyım?

Bitkisel tedavi uzmanı Suna Dumankaya’nın bu soruya verdiği cevap ise şöyle;

Bebeğinizin ayak tabanlarına elma yağıyla, karnınaysa ılık zeytinyağıyla masaj yapın. Ayrıca 1 tatlı kaşığı rezene, 1 çay kaşığı anason ve 1 çay kaşığı papatyayı, 200 gram suyun içinde 5 dakika kaynatın. Çay gibi demledikten sonra, bebeğinize her gün bu karışımdan 1 tatlı kaşığı içirin diyen dumankaya, doktorun verdiği ihmal edilmemesinin de altını çizdi.

Prof Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun bebeklerdeki gaza kesin çözüm tarifi

Kaynayan suya 1 çay kaşığı toz kimyon koyup karıştırdıktan sonra kaynar kaynamaz ocaktan alıp tülbentle süzüp ılımaya bırakıyoruz. Daha sonra 2 çay kaşığı toz şeker ekleyip iyice karıştırın. Tarifimiz tamamlandı yeni doğan bebeğinize çay kaşığı ile yavaş yavaş verebilirsiniz.

Bebeklerde gaz nasıl çıkartılır? işte tecrübeli annelerin verdiği tavsiyeler

Aktarlarda bulabileceğiniz Acı elma yağı ile bebeğin topuklarına ve göbeğine masaj yağarak sürün. benim oğluma çok iyi gelmişti. Ben elma yağının çok faydasını gördüm. 1-2 damla elma yağını ayaklarının altına ve karnına sürüyorsunuz anında etki ediyor ve rahatlatıyor. Elma yağını oğlumda sürekli kullandım.

Ananson ve kimyonu suda kaynatın ve süzün. yemekten 10 dakka önce bebeğinize bir iki çay kaşığı bu sudan verin bebeklerdeki gaziçin birebir. Anason ve kimyonun iri taneli olmasına dikkat edilmeli. Kızım iki gün içerisinde gaz probleminden kurtuldu. hatta içtiği gün sabaha kadar deliksiz uyumuştu.

Gaz giderici zinco yada metsil damlayı her gün düzenli olarak kullandım ve bebeğimiz gaz problemi ortadan kalktı.

Memeden sonra günde üç defa Nurs harvey tatlı kaşığıyla ver, gaz için inanılmaz etkili kızım iki aylık ve son bir aydır çok rahatız bu konuda.

1 çay kaşığı rezene çayı verin ve karnına ve ayaklarına ütüyle ısıttığınız sıcak bez koyun gazı söküyor. Sıcaklığına dikkat edin bebişe zarar vermesin. Karnını gün içerisinde daire şeklinde ovun hep.

Piyasada 35’den fazla gaz ilacı var. Ve hangisinin hangi bebeğe iyi geleceğini kimse bilemez. Ancak kullanarak anlayabilirsin. Tüm gaz ilaçlarını tek tek deneyeceksiniz, çünkü başkasına iyi gelen maalesef size iyi gelmeyebilir, ben hepsini denedim, zinco en iyi geldi, bunun yanı sıra bol bol zencefilli çay için o çay sütten bebeğinize geçerek gazı yok ediyor.

Eczanede gas stop diye bir damla var onu al kullan bende çok çektim 1 ay simdi o damlayı kullanmaya başladım, şimdi kendi çıkarıyor gazını.

Tek fayda sıcak havluda buldum ben sıcak havluyu bedenine sarın ayaklarınada sıcak su torbası koyun çok iyi geliyor.

Rezene,çekilmemiş kimyon,anason ve papatyayı karıştırıp kaynatın 1dk.ve 1dk demlendikten sonra bir kaç çay kaşığı içirin bebeğe hem sizde için.

Karnına saat yönünde ve yukarıdan aşağıya masaj yapın arada bacaklarını karnına hafif bastırın veya geriye doğru esnetip ıkınmasını sağlayın o esnada tuvaletini gazını çıkarabiliyor ben de akşam saatlerinde Biogaia ve Nurse harvey verirdim masajını yaptırırdım en azından gece 4 e 5 e kadar rahat ederdi.

Gaz damlaları ben 3 şişe kullandım sonunda Humana markasının kimyonlu rezene çayını buldum eczanelerde satılıyor ve gayet rahatlacı 4 ay çektik biz.

Gaz sorununa kesin çözüm eczanede satılan sıcak veya soğuk kullanılabilen jeller var. Hemen ondan alın sıcak suda bekletin. Sıcak ve bebeğe zarar vermeyecek şekilde havluya sarın. Bebeğinizi yüzüstü(jele sarılmış havlu karnına gelecek şekilde)yatırın. İnşallah iyi gelir. Benim oğluma çok iyi gelmişti.

Çörek otu yağıyla karnına ve ayaklarına masaj yap, gazı söktürüyor.

Benim bebeğiminde gaz sancısı fazlaydı, çözümü rezene çayında buldum emzirdikten sonra üç çay kaşığı veriyorum, gazını rahatça çıkarıyor.

1 çay kaşığı çörekotunu, 1hurma ile suya koyup kaynatıp oğlumuza bu sudan biraz içiriyorduk annemin bu tarifi hep işimize yaradı.

Aktardan adaçayı yağı al ve 1 damla ayak tabanlarına sür. Anında etki edip gaz söktürüyor.

Ben de 3 ay çektim muskatta buldum çareyi aktardan alabilirsin bıçakla ince ince tırtıklayarak rendeliyorsun ve kendi sütüne karıştırıp içiriyorsun 2-3 çay kasığı ,fazlası zararlı olabiliyormuş ama umarım çabuk geçer.

Bebeğime 20 günlükte itibaren Nurse Harveys adıda tamamen bitkisel bir şurup denedim çok iyi geldi, kesinlikle tavsiye ederim. Şuan 4,5 aylık gaz problemi kalmadı 3. ayına kadar kullandım çok memnun kaldım.

Biogaia gaz damlası çok iyi geliyor, benim bebeğimin gazı onla geçti.

Apsimplex yada colinox ikisi çok etkili özellikle colinox tedavi edici 2 kutuda bitiryor gaz sancısını.

Not: Bu yöntemleri denemeden, ilaçları kullanmadan doktorunuza danışın.

Bebeklerde gaz çıkartmaya yarayan diğer yöntemler ise şöyle;

Bebeği geğirtmek, gazın kolay çıkarılması için yararlıdır. Bebeği geğirtirken kullanılabilecek değişik pozisyonlar vardır

Onu omzunuza dik pozisyonda tutarak sırtına vurabilir,
Yüzükoyun kucağınıza yatırarak arkasını sıvazlayabilir,
Oturtur pozisyonda kucağınızda tutarak sırtına vurabilir,Kolunuzu açıp bebeği yüzükoyun kolunuzun üstüne boylu boyunca yatırarak kafasını elinizle tutup arkadan sırtına vurabilirsiniz.

Bebek, geğirme pozisyonlarında eğer gaz çıkarmadıysa, yemekten sonra yüzükoyun 5-10 dakika yatırılır. Böylelikle hava ile sütün ayrılması sağlanır, sonra arkasına vurularak tekrar geğirtilebilir.

Bebeğin gaz çıkarmasını kolaylaştıracak bir başka pozisyon ise bisiklet hareketidir. Elinizle bebeğin bacaklarını tutup bisiklete biniyormuş gibi çevirirseniz gaz çıkarması kolay olacaktır.

Bebeği karın üstü yatırmak da yararlı olacaktır. Normalde bebeğin uyuması için yüzükoyun yatırılmasını doktorlar çok tavsiye etmez. Ancak yeni beslenmiş bir bebek, gazını henüz çıkarmadıysa, bir süre gözlem altında bu pozisyonda kalması yararlı olabilir.

Bebeklere bazen gaz ilaçları verilebilir ancak çok fazla gazı olmayan bebeklere ilaç yerine bitki çaylarının (özellikle içinde anason ve dereotu içeren çaylar) verilmesi fayda sağlar.