Bebek BakımıBebek SağlığıBeslenmeGünlük Yaşam

Bebeklerde Gece Terörü

Bebeklerde görülen en büyük sorunlardan biri geceleri yaşanan korkulardır. Genelde bu sorun ile geceleri uykudan kalkan bebeklerin çok sıkıntılı süreçler yaşadığı bilinmektedir. Hem de annelerin bile korkmasına sebep olacak kadar şiddetli bir huzursuzluk ve ağlama durumu söz konusudur. Genellikle çoğu bebekte ortaya çıkan bir sorun olması sebebi ile anneler tarafından gelip geçer bir durum olarak benimsenmektedir. Aksine bu durum hiç de normal bir sorun değildir.

Bebeklerin stresli, huzursuz ve kendini güvende hissetmediği zamanlarda bu tip sorunların meydana geldiği bilinmelidir. Çoğu çocukta olması demek bu durumun normal ve olması gereken bir sorun olduğunu göstermemektedir.

Gece Terörü Bir Uyku Bozukluğudur
Gecenin ortasında aniden bir uyanma halinin olması çocuklarda korkulu bir durumun varlığını göstermektedir. Aynı zamanda son günlerde bebeklerin başına gelen bu sorunun çok da yaygın olduğunu ifade edebiliriz. Uyku ya da gece terörü dediğimiz bu sorun 3. ya da 4. NREM uykusunda ortaya çıkan bir uyku sorunudur. Bu evrede iken bebeğin bir anda korku ve endişe ile uyanması söz konusudur. Şaşkın şaşkın etrafa bakan çocuğun yaşadığı atak süreci yarım saat ile 1 saat arasında değişkenlik gösterebilmektedir. Atak süresi bitince de bebek uykusuna sakin bir şekilde geri dönebilmektedir.
Belirtiler Nelerdir?
• Çığlık atma
• Şiddet davranışları gösterme
• Terleme
• Bağırma
• Ağlamak
• Kalp atışlarında hızlanma
• Konuşamama
• Uyuyormuş gibi görünse de uyuyamama
• Derin uyku halinde iken bir anda uyanma gibi belirtiler gece terörünün en başlıca sebeplerindendir.
Sebepleri Nelerdir?
Bir sorun ile baş edebilmenin ilk yolu bu sorunun neden meydana geldiğini bilmektir. İlk olarak uyku düzensizliklerinin bu soruna yol açacağını belirtebiliriz. Aynı zamanda günlük yaşam içinde korkutulan ve sıkıntılı, stresli zamanlar geçiren bebeklerde de uyku terörü görülebilmektedir. 3 yaşından önce her bebeğe 13 ya da 14 saat kadar uyku gereklidir. Bu süreden az uyuyan bebeklerin gece terörü yaşama riski fazladır. Buna ek olarak annelerinden yeteri kadar güven alamayan ve kaygılı bebeklerin de korkulu olarak uyuması sonucunda gece terörü ile karşılaşması mümkündür.