Bebek Sağlığı

Bebeklerde İshal

Yeni anneler arasındaki en yaygın konu başlıklarından biri, hemen her bebeğin ilk aylarında ve ilk yıllarında görülen ishaldir.

Bebeklerde ishal ya da anormal derecede sıvı dışkı, genellikle bir enfeksiyon nedeni ile görülür, ancak her zaman değil. Bazen, bebeklerin beslenme programında çok fazla meyve yer alması ya da bazen de gıda intoleransı nedeniyle görülebilir. Bazı anne ve babalar, bebeklerinin diş çıkarma döneminde de ishal olduklarını belirtiyor. İshal aniden ortaya çıkarsa; buna ateş, kusma ve iştahsızlık da eşlik ediyorsa, bunun nedeni genellikle viral enfeksiyonlardır. Bu gibi durumlarda ishal, genellikle birkaç gün ile 2 hafta arasında sürer ve kendiliğinden geçer. Bebeklerde görülen ishalin en endişe verici yan etkisi, su kabıdır. Bebeğiniz son 1 gün içinde 6 ya da daha fazla kez tuvaletini yaptıysa, onu doktora götürmelisiniz.

 

Bebeklerde İshal Nasıl Geçer?

 

Hafif ishal: Bebeğiniz hala anne sütü ile besleniyorsa, emzirmeye devam edin. Anne sütünün, vücutta su kaybını önlemek için gerekli maddeleri vardır. Bebeğiniz sütten kesildiyse, ishali geçene kadar meyve suyu vermeyin. Bu dönemde ona bol miktarda kaynatılmış ve soğutulmuş su verin. Ayrıca muz, ekmek, pirinç, bebek yoğurdu gibi yumuşak besinlerden oluşan bir beslenme programı hazırlayın.

 

Akut ishal: Bebeğiniz hala anne sütü ile besleniyorsa, emzirmeye devam edin. Ayrıca, ciddi yan etkileri olabileceğinden, bebeğinize yetişkin ilaçları vermeye kalkmayın. Altını kuru tutun ve mümkün olduğunca rahatlamasını sağlayın. Bebeğinizin bezini değiştirirken dikkatli olun. Enfeksiyonun yayılmasını önlemek için elbiselerini ve yatak örtülerini ayrı yıkayın.

Bebeğinizde ishal 12 saatten daha uzun sürerse ya da belirgin bir kramp, karın ağrısı, ateş ya da dışkıda kan görürseniz, doktorunu arayın. Ayrıca aşağıdaki su kaybı belirtilerini görürseniz de mutlaka doktorunu arayın;

 

 • Çökük gözler ya da solgun cilt,
 • Ciltte ya da dudaklarda kuruma,
 • Halsizlik,
 • Durup dururken ağlama,
 • El ve ayaklarda renk değiştirme,
 • İdrarın renginde koyulaşma

 

Bebeklerde İshalin Nedenleri

 

Bebeklerde ishalin en yaygın nedeni, rotavirüs adı verilen bir virüstür. Rotavirüs, yüzeyler ve nesnelerle temas yoluyla ve ağız yoluyla enfekte olur. Bu virüs, genellikle çok kötü kokulu, yeşil ya da kahverengi ishale neden olur ve ishale ateş ve kusma eşlik eder. Viral enfeksiyonların geçmesi biraz zaman aldığından, ishalin geçmesi birkaç haftayı bulabilir.

 

Doğru hijyen, ishal olasığını azaltmaya yardımcı olabilir. Bu nedenle, bebeğinizi kirli bezlerden uzak tuttuğunuzdan ve tuvaleti kullandıktan sonra ellerini sabunla yıkadığınızdan emin olun. Bebeğinizin ishalinin diğer çocuklara geçmesini engellemek için, ishal olduktan sonra en az 2 gün boyunca bebeğinizi kreşten ve diğer çocuklardan uzak tutun.

 

Bebeklerde ishal, şu nedenlere bağlı olarak da görülebilir:

 

 • Gıda intoleransı ve alerjileri,
 • Öksürük ve soğuk algınlığı,
 • Bazı antibiyotikler,
 • Gıda zehirlenmesi,
 • Enzim eksikliği (ancak bu nadir görülür)

 

Bebeklerde İshal Tedavisi

 

İshal, yetişkinlerde genellikle ilaçla tedavi edilir, ancak bu ilaçlar bebeğinize faydadan çok zarar verebilir. Bunun yerine, bebeğinize bol bol sıvı verin. Bebekler söz konusu olduğunda bu, anne sütü demektir. Ayrıca “iyi bakteriler” ile bağırsaklarını yeniden doldurmaya yardımcı olmak için, probiyotik yoğurtlardan vermeyi deneyebilirsiniz. Ve bebeğinizin alt kısmını yatıştırmaya yardımcı olmak için, bol miktarda pişik kremi kullanmayı unutmayın. Bu, onun rahatlamasına ve bölgenin ıslaklığa bağlı tahriş olmasına engel olacak.