Bebek BakımıDünyadanHamilelik

Bebeklerde Kulak Deldirme

Mumyalanmış yüzlerce yıl önce kalıntıları olan kulaklar, piercinglerin uzun tarihini ortaya koymaktadır. Biz kulaklarımızı ruhani, kültürel ve moda gibi ileri dönük sebepler için süslüyoruz.  ABD’deki kadınların yaklaşık% 80’inin kulaklarının delinmiş olduğu tahmin ediliyor.

Kulaklarınızın veya çocuğunuzun kulaklarının delinmesini düşünüyorsanız, önce aşağıdaki gerçekleri göz önünde bulundurun:

  • Küçük çocuklara yönelik risklerden haberdar olun. Çok küçük çocukların kulaklarının bazı kültürlerde delinmesi oldukça yaygın olmakla birlikte, küpe takılması ; oyun sırasında kıyafet ve oyuncakların  vüvutlarına takılması çok kolay. Ayrıca, enfeksiyonu önlemek için gerekli hijyenik uygulamalar, aktif çocuklar koırumak için zor olabilir. Bazı kuruluşlar, çocuğun delinmiş bölgeye kendileriyle ilgilenecek kadar olgunlaşana kadar kulak delmesini geciktirmeyi önermektedir.

 

    • Delmeden önce doktorunuza danışın. Bazı sağlık problemine sahip kişiler, delmeye karşı tavsiye almalıdırlar. Örneğin diyabetliler, delmenin açık yarası ile enfeksiyon riskinde olabilirler. Ayrıca, temas alerjisi olan veya keloid olarak adlandırılan yara izleri artmaya eğilimli olanlar , moda uğruna risk almak istemeyebilirler.

 

    • Profesyonellere yaptırın. Bazıları, mantar, buz ve keskin iğneler ile kulak piercinglerini taktırabilsede de, evde delme işlemi iyileşme sırasında enfeksiyon ve komplikasyon riskini önemli ölçüde artırır. Tek kullanımlık steril delici tabanca kullanılmalıdır.

 

    • Doğru mücevher türünü seçin. Alerjik reaksiyon riskini azaltmak için, yeni delinmiş kulak memeleri nikel, pirinç veya bazı durumlarda altın yerine cerrahi kalite paslanmaz çelik kullanmalıdır.

 

    • İyileşme sürecine dikkat edin. İyileşme sürecinin yaklaşık 6 hafta sürmesini bekleyebilirsiniz. Bu süre boyunca, küpelerinizi çıkaramayacaksınız. Ancak, kulak memelerini şampuan, saç spreyi ve parfüm de dahil olmak üzere herhangi bir potansiyel tahrib edicilerden uzak tutmanız gerekir. Bölgeyi günde iki kez, alkolle temizleyin.
  • Gözlerini açık tutun. Kulaklarınızı düzenli olarak kontrol edin ve kızarıklık, şişlik, kist veya nodül belirtileri olup olmadığını kontrol edin. Küpeyi döndürüp döndürmemeniz söylenebilir, ancak bunun cildi tahriş edip enfeksiyon riskini artırabileceği konusunda dikkatli olmanız gerekmektedir..

Kulak memeleriniz iyice iyileştikten sonra, iyi bir kulak hijyenine sahip olun. Yüzünü her yıkadığında,kulaklarınızıda muhakkak yıkayın. Takmadan önce ve sonra küpelerinizi, sabunlu suda yıkayın.

Her zaman kulaklarınızı, sarkan küpeler, karışık saçlar ve mücevherlerinizi, kıyafetler gibi olası takılma durumlarından koruyun. Ve küpe takmak için aynaya bakın. Bir enfeksiyondan şüpheleniyorsanız, tıbbi yardım almaktan çekinmeyin.

Amy Toffelmire