Bebek BakımıBebek Sağlığı

Bebeklerde Pişik ve Önleme Yolları

Altı bağlanan bebeklerde küçük döküntüler ve pişik oluşumu kaçınılmazdır. Bebeğinizin bacak arasındaki kızarıklıkları ilk fark ettiğinizde, bu durum sizin açınızdan biraz sinir bozucu olabilir.

Ancak pişik, bebek bezlerinin kaçınılmaz bir parçasıdır. 4 ile 15 aylık arasında bebek bezi kullanan bebeklerin yarısından çoğu, ortalama olarak ayda bir kez pişik problemi yaşar. Bebeğiniz bez kullanmaya devam ettiği sürece, pişiğin, potansiyel bir sorun olarak kalmaya devam edeceğini düşünebilirsiniz; ancak doğru ipuçları ve tedavi seçenekler ile, bazen ağrılı da olabilen döküntü ve pişiğin iyileşmesine yardımcı olabilir ve aynı zamanda tekrarlamasını da önleyebilirsiniz. Peki, pişik nedir? Neden olur? Ve nasıl önlenir? Tüm bu sorularınızın cevabı yazımızın devamında…

 

Pişik Nedir?

 

Pişiğin tanımı oldukça açıktır: bebeğinizin bacak arası gibi kapalı kalan bölgelerini kuşatan kırmızı renkli bir cilt tahrişidir. Çoğu kızarıklık, bebeğinizin hassas cildini tahriş eden enzimler tarafından tetiklenir. Bebek bezlerinin sürtünmesi ve bölgenin ıslak kalması, bu tombul bölgeleri daha savunmasız hale getirir ve bölgedeki tahrişi arttırır. Mantarlar da pişik oluşumundaki en yaygın diğer suçlulardır. Mantarların sıcak ve nemli ortamları çok sevdiğini unutmayın.

 

Bebeklerde Pişik Neden Olur?

 

Bebeklerde pişik oluşumunu tetikleyen çeşitli faktörler vardır. Onlardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz;

 

  • Bacaklarda sürtünme: En yaygın neden bacaklardaki sürtünmedir. Kızarıklığı, genellikle küçük lekeler de eşlik eder.
  • Mantar enfeksiyonları: Parlak kırmızı döküntüler olarak görülür ve yayılması muhtemeldir.
  • Bebeklerde konak: Bebeklerin kafalarında görülen deri kırmızı döküntüler olarak bilinen konak, bebek bezi kullanımına bağlı olarak bacak arasında da başlayabilir.
  • Egzama: Bebeklerde pişik oluşumu, egzamaya bağlı olarak da gelişebilir. Genellikle kuru, kaşıntılı ve kırmızı lekeler şeklinde görülür.
  • Intertrigo: Cildin renginde değişimlere neden olur. Renk değişimlerine kızarıklık, yanma ve kaşıntı eşlik eder.

 

Bebeklerde bacak arasında ve büklüm yerlerinde oluşan pişik; genellikle nem, hava, sürtünme ve tahriş edici maddelerin kullanımı ile tetiklenir. Tahriş edici maddeler idrar, çocuk bezleri, ıslak mendiller ya da banyoda bulunan ürünlere kadar çok fazla şey olabilir. Aynı bebek bezi uzun süre kullanıldığında tahriş oluşabilir. Bebeklerde pişiğin bir diğer nedeni de enfeksiyonlardır. İdrar, cildin PH seviyelerini değiştirir ve böylece bakteri ve mantarlar daha kolay büyürler. Pişiğe neden olan faktörlerden biri de alerjilerdir. Hassas bir cilde sahip olan bebeklerde daha kolay tahriş ve pişik görülür. Bazı deterjanlar, sabunlar, bebek bezleri ya da ıslak mendiller hassas ciltleri daha fazla etkiler ve ciltte döküntü ve kızarıklık oluşabilir.

Bebeklerde Pişik Oluşumu Nasıl Önlenir?

Bebeğinizde kaşıntı, döküntü, kızarıklık ve pişik oluşumunu önlemek için, cildini mümkün olduğunca kuru ve temiz tutmalısınız. Ayrıca bezini sık sık değiştirmeyi de unutmayın; böylece çocuğunuzun idrarı ve kakası cildini tahriş etmez. Bebeğinizde pişik oluşumunu önlemek için ayrıca şunları da deneyebilirsiniz;

 

  • Bebeğinizin kirlenen bezlerini mümkün olan en kısa sürede değiştirin ve bölgeyi güzelce temizleyin.
  • Bezini değiştirirken, yeni bir bebek bezi takmadan önce bebeğinizin cildinin tamamen kurumasına izin verir. Bölgeyi kurutmaya çalışırken kullandığınız bez ile bölgeyi ovuşturmak da cildi tahriş edebilir.
  • Bebek bezlerini değiştirmek için ideal olan her 2 saatte birdir.
  • Bebeğinizin bezini değiştirirken, bebek bezi kremi ya da merhemi uygulayarak, hassas cildi olan bebeğinize yardımcı olabilirsiniz. Ancak tüm bebeklerin buna ihtiyacı olmadığını da unutmayın.
  • Bezinin markasını ya da türünü değiştirmeyi deneyin. Bazen süper epici bezler, nemi yakalamada çok etkili olduğu için bu durum, daha fazla kızarıklık oluşumunu tetikleyebilir. Bu gibi durumlarda farklı bezleri deneyebilir ya da aynı markanın daha az emici bezlerini kullanabilirsiniz.