Bebek BakımıBebek GelisimiGünlük Yaşam

Bebeklerde Uyku: Doğumdan 3 aya kadar

Yeni doğanlar için tipik uyku düzenleri

Yeni doğanlar çok uyur   genellikle günde 16 ila 17 saat arası. Ancak çoğu bebek, yaşamın ilk birkaç haftasında, gündüz veya gece, bir saatte iki ila dört saatten fazla uyuya kalmaz.

Sonuç?  Bebeğiniz için çok uyku ve çok düzensiz, sizin için oldukça zorlayıcı ve yorucu olacaktırç. Yeni bir ebeveyn olarak, gece boyunca onu ,beslemek ve rahatlatmak için muhtemelen birkaç kez yuyanacaksınız 🙂

Yenidoğan uyku düzenleri neden tahmin edilemez?

Bebek uyku döngüleri yetişkinlerinkinden çok daha kısadır ve bebekler beyninde meydana gelen olağanüstü gelişim için gerekli olduğu düşünülen hızlı göz hareketi (REM) uykusunda daha fazla zaman harcarlar.

Tüm bu tahmin edilemezlik bebeğiniz için gerekli bir aşamadır ve uzun sürmez..

Bebeğiniz ne zaman daha uzun uyuyacak

6 ila 8 haftalık bebeklerin çoğu, gündüz kısa süreler ve geceleri daha uzun süreler boyunca uyumaya başlar, ancak çoğu gece boyunca beslenmek için uyanmaya devam eder.

Uzmanlar, 4-6 ay arasında bir yerde, çoğu bebeğin gece boyunca 8-12 saat arası uyuyabildiğini söylüyor . Bazı bebekler 6 hafta gibi erken bir gecede uzun süre uyuyabilirler, ancak birçok bebek 5 veya 6 aylık olana kadar o dönüm noktasına ulaşmaz. Bebeğinizin oraya daha erken gitmesine yardımcı olabilirsiniz, amacınız buysa, baştan beri iyi uyku alışkanlıklarını öğretmeniz gerekmektedir.

İyi bebek uyku alışkanlıkları nasıl kurulur?

Bebeğinizin uyumasına yardımcı olacak birkaç ipucu:

Bebeğinize sık kestirmek için bir şans verin.  İlk altı ila sekiz hafta boyunca çoğu bebek bir seferde iki saatten daha uzun süre uykuda kalamaz. Bebeğinizi uyutmak için daha uzun süre beklerseniz, fazla yorgun olabilir ve uykuya dalmakta zorlanabilir.

Bebeğinize gece ve gündüz arasındaki farkı öğretin.  Bazı bebekler gece kuşlarıdır (hamilelik sırasında bir ipucu almış olabileceğiniz bir şeydir)  İlk birkaç gün bu konuda çok fazla şey yapamazsınız. Ancak bebeğiniz yaklaşık 2 haftalıkken, geceyi günden ayırt etmeyi öğretmeye başlayabilirsiniz  .

Gündüz uyandığında  onunla  olabildiğince etkileşime geçin ve oynayın , evi ve odasını aydınlık tutun, telefon, müzik veya bulaşık makinesi gibi gündüz gürültülerini en aza indirgeme konusunda endişelenmeyin. Beslenme yoluyla uyumak eğilimindeyse, uyandırın.

Geceleri, uyandığında onunla oynamayın. Işıkları ve gürültü seviyesini düşük tutun ve onunla konuşmaya fazla zaman harcamayın. Çok geçmeden, gecenin uyumak için olduğunu anlamaya başlamalı.

Bebeğinizin yorgun olduğuna dair işaretler arayın.  Bebeğinizin yorgun olduğuna dair işaretler alın. Gözlerini ovuyor mu, kulağını mı çekiyor, yoksa normalden daha telaşlı mı? Bunları veya diğer uykululuk belirtilerini tespit ederseniz, onu uyumaya bırakın. Yakında bebeğinizin günlük ritimleri ve kalıpları hakkında altıncı bir his geliştireceksiniz ve kestirmeye hazır olduğunda içgüdüsel olarak anlayacaksınız.

Bebeğiniz için yatmadan önce bir rutin düşünün. Yatmadan önce rutini  izlemeye başlamak için asla erken değildir  . Bebeğinizin yatağını değiştirmek, bir ninni söylemek ve ona iyi geceler öpücüğü vermek kadar basit bir şey olabilir  .