Bebek BakımıBebek Sağlığı

Bebeklerin Alerjisi Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Bebeğinizdeki burun akıntısı, cildindeki döküntüler, kaşıntı ya da huysuzluk, alerjik bir reaksiyon belirtisi olabilir. Bu reaksiyonların nedeni her zaman hassas bir mide, bebek sivilcesi ya da soğuk havalar olmayabilir; bazı durumlarda bu reaksiyonların nedeni alerjidir ve bazen, bebeğinizi uzun vadeli sorunlardan uzak tutmak için tedavi gerekebilir. Türkiye nüfusunun %12.5’inin bir çeşit alerjisi vardır. Ayrıca son 10 yılda, bebeklerde alerjide büyük bir artış olduğu gözlemlenmektedir ancak nedenleri açık değildir.

 

Bazı uzmanlar, bebeklerimizi ve evlerimizi fazla temiz tuttuğumuza ve doğal bağışıklıkların eskiden olduğu gibi olmadığına inanıyor. Bazı uzmanlar da, bebeklerdeki alerjileri önlemek için hamilelik sırasında bazı gıdalardan uzak durmanız gerektiğini söylerken bazıları, bu gıdaları yemenin riski azaltmaya yardımcı olduğunu iddia ediyorlar. Yetişkin ya da çocuk, birinin herhangi bir şeye alerjisi varsa, ona yaklaştığında ya da onunla temas halinde olduğunda, kişinin bağışıklık sistemi alerjene bir düşman gibi davranmaya başlar. Sonucunda da çeşitli alerjik reaksiyonlar gösterir.

 

Bebeklerde Alerji Olabilir Mi?

 

Kısaca cevap verecek olursak; evet. Ancak bebeklerde alerji gelişmesine neden olan şeyin ne olduğu hala bır sır niteliğindedir. Ayrıca bebeğinizin hangi alerjenleri geliştireceğini tahmin etmenin herhangi bir yolu yoktur. Bazen de önceden var olan koşullar, bebeklerde alerjinin nedeni olabilir. Alerjisi olan bir kardeşi ya da ebeveyni varsa, bebeğinizde alerjik reaksiyonlar görülme riski daha yüksektir. Ayrıca astım ya da egzaması olan bebeklerde de alerji olma ihtimali daha yüksek olabilir.

 

Bebeklerin Alerjisi Olduğu Nasıl Anlaşılır?

 

Bebeğinizin bir şeye ciddi şekilde alerjisi varsa, aşağıdaki belirtilerden birini ya da birkaçını gösterecektir:

 

 • Nefes darlığı,
 • Burun akıntısı,
 • Boğaz ağrısı,
 • Kaşıntılı, kırmızı ya da sulu gözler,
 • Ağız ve gözlerin etrafında şişlik,
 • Boğazda şişme (nefes almayı engelleyebilir),
 • Bronşit,
 • Astım,
 • Sulu ve bazen kanlı dışkı,
 • İshal,
 • Kusma,
 • Egzama gibi kaşıntılı döküntüler,
 • Kurdeşen,
 • Uyuşukluk,
 • Hızlı nabız,
 • Soluk cilt ve hatta bilinç kaybı gibi şok belirtileri

 

Bebeklerde Gıda Alerjisi

 

Fındık, fıstık ceviz ve süt, çocuklarda en sık rastlanan gıda alerjilerinden birkaçıdır. Bu gıdaların hepsi, çocuklara verilirken gözlem yapılmalıdır. Örneğin fıstık, bebeklerde boğulmaya neden olabilir; o nedenle 5 yaşın altındaki çocuklara verilmesi önerilmez. Ancak fıstık ezmesi, ailede alerjik geçmişi olmadığı sürece 6 aylık bebeklere yavaşça tanıtılabilir. Bebeklerde en sık rastlanan alerjik gıdalar arasında; fıstık, yumurta, süt ya da laktoz ve gluten yer alıyor. Peki, bebeğinizde gıda alerjisi olup olmadığını nasıl anlarsınız? Herhangi bir bebeğin alerjisi olabilir ancak ailede egzama ya da astım geçmişi olan bebeklerde alerji riski daha yüksektir. Bebeğiniz bazı gıdaları yemeye tepki gösteriyorsa, doğal olarak bir gıda alerjisinden şüphelenebilirsiniz. Ancak bebeklerin yalnızca %6’sında gerçek bir gıda alerjisi vardır. Diğer bebeklerde ise döküntüler, kusma gibi belirtiler ile ortaya çıkabilecek bir reaksiyon olan gıda hassasiyetinde sahip olabilirler.

 

Bebeğimin Alerjisi Varsa Ne Yapmalıyım?

 

Bebeğinizin bir şeye alerjisi olduğundan şüpheleniyorsanız, doktorunuza başvurun. Örneğin yeni bir yiyeceğe şiddetli tepki gösteriyorsa, doktorunu bilgilendirmeniz gerekebilir. Bu durumda bebeğinize alerji testleri yapılacaktır. Bu testler genellikle, bebeğinize küçük miktarlarda alerjenler verilmesi ve daha sonra bir reaksiyon olarak şişme miktarının ölçülüp değerlendirilmesi şeklinde yapılır. Şişme olmaması durumunda, bebeğinizin o maddeye alerjisi olmadığı anlaşılır. Şişkinlik çok büyük olursa, bebeğiniz çok alerjik demektir.

 

Bebeğiniz bir şeylere şiddetli bir reaksiyon gösteriyorsa ve alerjisi olduğu açıksa, çocuğunuzu doktoruna gösterin. Hemen tedavi edilmesi gereken ciddi bir alerjik reaksiyon olan anafilaksiden şüpheleniyorsanız, hemen bir ambulansa ihtiyacınız olacaktır. Doktor bebeğinizi tedavi edecek ve daha sonra sizinle ne yapacağınız konusunda konuşacaktır.