HamilelikSağlık

Gebelikte Mide Yanması

Mide yanması, genellikle göğüs kemiğinin altından boğaza uzanan bir yanma hissidir. Birçok kadın, ilk kez hamilelik döneminde mide yanması ile karşı karşıya kalır ve genellikle zararsız olmasına rağmen, oldukça rahatsız edici olabilir. Gebelikte mide yanması, gaz ve şişkinlik gibi problemler, genellikle 3. ya da 6. aydan sonra başlar; ancak bazı kadınlarda daha erken görülebilir. Mide yanması, muhtemelen bebeğiniz doğana kadar kendiliğinden geçer ve çoğu zaman doğumdan sonra artık bir sorun olmaktan çıkar. Mide yanması; hamilelik sürecinde çok fazla kilo alan kadınlarda, bebeğini dünyaya getirdikten sonra, bir yıl süreyle daha devam edebilir.

Gebelikte Mide Yanması Nedenleri

Hamileliğin başlangıcı ile birlikte, kadın vücudunda hem fiziksel hem de hormonal bazı değişiklikler yaşanır. Örneğin vücudunuz, rahimdeki kasların gevşemesine yardımcı olan bir hormon olarak progesteron üretir. Bu hormon; yemek borusu ve bağırsakların kasılmalarını yavaşlatarak sindirimi yavaşlatabilir. Ayrıca, gebelik ilerledikçe ve bebeğiniz büyüdükçe, karnınızı şişirerek mide asinin artmasına neden olabilir.

Ne yazık ki, gebelikte mide yanması problemi oldukça yaygındır ve birçok kadın, gebeliğin bir belirtisi olarak, mide yanmasını oldukça tatsız buluyor. Gebeliğin erken dönemlerinde görülen mide yanması, yukarıda da bahsettiğimiz gibi; rahim kaslarını büyüyen bebeğinize uyacak şekilde gevşeten ve aynı zamanda yemek borusu ve mide arasındaki bölgeyi rahatlatan progesteron hormonundan kaynaklanmaktadır. Hamileliğin son aylarına gelindiğinde görülen mide yanması ise, bebeğin sindirim organlarınızı sarmasından kaynaklanmaktadır. Ancak merak etmeyin, mide yanması, bebeğinizi etkilemez.

Gebelikte Mide Yanması Belirtileri

Anne adaylarının belirttiği en yaygın mide yanması belirtileri şöyledir;

 • Yemekten hemen sonra, göğsün arkasında ortaya çıkan ve birkaç saate kadar sürebilen yanma hissi,
 • Yemek yedikten, eğildikten ya da uzandıktan sonra ortaya çıkan göğüs ağrısı,
 • Boğazda yanma,
 • Sıvı geğirme,
 • Kronik öksürük,
 • Seste kısılma

Gebelikte Mide Yanması İle Nasıl Baş Edilir?

Ne yazık ki, ne yaparsanız yapın, hamilelik döneminde muhtemelen mide yanması hissedeceksiniz. Mide yanması için hangi ilaçları güvenle kullanabileceğinizi doktorunuzdan öğrenebilirsiniz. Çikolata, kahve, çay, narenciye, domates sosları, baharatlı yiyecekler ve kızarmış yiyecekler gibi tetikleyicilerden kaçınarak; gebelikte mide yanması riskini azaltabilirsiniz. Ayrıca başınızı hafif yüksek tutmak ve öğün sırasında sıvı tüketimini minimuma indirmek de yardımcı olacaktır. Gebelikte mide yanmasını azaltmanın en iyi yolu, önlemektir. Sorunu tamamen ortadan kaldıramasanız da, rahatsızlığı en aza indirmek için şu yöntemleri deneyebilirsiniz;

 • Midenizi Rahatsız Edecek Yiyecek ve İçeceklerden Kaçının: Özellikla asitli içecekler, alkol, kafein, çikolata, portakal suyu, domates, hardal, sirke, naneli yiyecekler, işlenmiş etler, yağlı ve baharatlı yiyecekler, kızarmış yiyecekler bu gruba giriyor.
 • Az Az Sık Sık Beslenin: Sabah, öğle, akşam olacak şekilde 3 büyük ana öğün yapmak yerine, gün boyunca küçük öğünler yapın. Tabağınıza zaman ayırın ve iyice çiğneyin.
 • Öğünler Arasında Su İçin: Hamilelik döneminde gün içinde bol bol su içmek oldukça önemlidir, ancak yemekle birlikte çok fazla sıvı almak midenizi rahatsız edebilir. Suyu, öğünler arasında içmeye özen gösterin.
 • Yemekten Sonra Sakız Çiğneyin: Sakız çiğnemek, tükürük bezlerini uyarır. Tükürük, asitleri nötrleştirmeye yardımcı olabilir.
 • Rahat Kıyafetler Tercih edin: Belinizi ve karnınızı saran sıkı kıyafetlerden kaçının.
 • Doktorunuzdan Mide Yanması İçin İlaç İsteyin: Magnezyum ya da kalsiyum içeren bir ilaç, rahatsızlığınızı hafifletebilir. İlaç almadan önce, doktorunuza danışın.
 • Sigara İçmeyin: Ciddi sağlık sorunlarına neden olmasının yanı sıra, sigara içmek midedeki asidi de artırır.