Bebek SağlığıOyun & Oyuncak

Göz ardı edilmemesi gereken 7 oyuncak tehlikesi

Mağazalara gittiğinizde veya listenizdeki tüm oyuncaklar zihninizde güvenli olabilir. Ancak alışveriş yaparken bu kılavuzu, elinizin altında bulundurun. Bu sayede  bazı izlemeniz gereken uyarıları, paketlerin ortaya çıkarabileceği tehlikeleri ve bazı çocuk oyuncağıyla ilgili belirgin olmayan tehlikeleri görebilirsiniz..

 1. Şaşırtıcı boğulma tehlikeleri
  Gizli boğulma tehlikelerini: çözülmüş ve çıkarılabilen küçük parçalar; doldurulmuş hayvanlar üzerinde zayıf bağlanmış gözler ve burunlar; Bir bebeğin kıyafetinden ayrılabilen düğmeler; arabalar, kamyonlar veya trenlerde tekerlekler.
 2. Mıknatıslar
  Yutulacak kadar küçük olduğunda, sadece boğulma tehlikesinden daha fazlası olurlar. Bir çocuk birden fazla mıknatısı yutarsa, mıknatısların bağırsaklardan geçerken birbirlerini çekmesi tehlikesi oluşur. Bu, tıkanıklığa neden olabilir ve sonuçlar ölümcül olabilir.
 3. Aspirasyon
  Beklenmedik bir başka risk de bebek saçı veya pelüş oyuncak kürküdür. Dışarı çekilirse veya dışarı çıkarsa, oyuncaklardan çıkan saç veya kürk ağız içine alınabilir ve akciğerlere geri çekilerek boğulma ve hava daralmasına neden olur.
 4. Makyaj kitleri
  Büyüleyici kızlara hitap etmek için tasarlanmış olan bu  oyuncaklar raflarda göze çarpıyor. Göz gölgeleri, tırnak cilaları ve dudak parlatıcısı içeren makyaj kitleri, alerjen riskleri oluşturabilir veya potansiyel olarak zehirli kimyasallar içerebilir.
 5. Elektrik ve piller
  Piller sızabilir ve elektrikli oyuncaklar darbeye veya yangına neden olabilir. Pil ve elektrikle çalışan oyuncaklar sadece büyük çocuklar tarafından ve her zaman bir yetişkin gözetiminde kullanılmalıdır. 
 6. Strangulasyon
  İpleri, kordonları veya ipleri olan oyuncaklar uygunsuz kullanılırsa bir çocuğu boğabilir. Mücevherat, sökülebilir veya yıpranmış bağcıklı veya halatlı oyuncaklara ve kumaşlı oyuncaklara dikkat edin.
 7. Oyuncakları çevrimiçi sipariş etme 
  Bir oyuncak satın aldığınızda, elinizde tutamazsınız, kontrol edemezsiniz veya paket üzerinde listelenen uyarıları veya göstergeleri okuyamazsınız. Sipariş verdiğiniz siteye ilişkin bilgileri arayın ve gerekirse daha fazla bilgi için satıcıyı veya üreticiyi arayın.

Çocuklarınızın oyuncaklarından birinin güvenlik riski taşıdığından endişeleniyor musunuz? Ondan kurtul! Ve eğer bir oyuncak güvenliği acil durum meydana gelirse, 112’yi aramaktan gecikmeyin.