BeslenmeHamilelikYenidoğan

Sağlıklı Doğum Sonrası Diyet

Artık hamilelikten önceki şeklinize girmeye istekli misiniz? Uzun vadeli başarı için – ve kendinizi iyi hissetmeniz için – bu ipuçlarını aklınızda bulundurun.

 

Çok yakında diyet yapmaya başlama

Vücudunuzun doğum yorgunluğundan kurtulması için zamana ihtiyacı var. Kalori alımınızı izlemeye başlamadan ve aktif olarak zayıflamaya çalışmadan önce , altı haftalık doğum sonrası muayenenize kadar kendinize izin verin.  Emziriyorsanız, uzmanlar kilo vermeyi denemeden önce bebeğinizin en az 2 aylık olmasını beklemenizi önerir.

Doğumdan hemen sonra bir diyete başlamak iyileşmenizi geciktirebilir ve daha fazla yorgun hissetmenize neden olabilir ve doğan bebeğinize hayat vermek için toplayabileceğiniz tüm enerjiyi sizden alabilir. Ayrıca, emziriyorsanız, diyet süt ihtiyacınızı da etkileyebilir . Sabırlıysanız ve vücudunuza işini yapma şansını verirseniz , özellikle emziriyorsanız , doğal olarak ne kadar kilo verdiğinize şaşırabilirsiniz .

 

Kilo verme konusunda gerçekçi olun

Hamilelik öncesi kilonuza veya şekline tam olarak geri dönemeyebileceğinizi unutmayın . Birçok kadın için hamilelik daha yumuşak bir göbek , biraz daha geniş kalçalar ve daha büyük bir bel gibi kalıcı değişikliklere neden olur . Bunu akılda tutarak, hedeflerinizi biraz ayarlamak isteyebilirsiniz.

 

Kucaklama egzersizi

Kilo vermenize yardımcı olacak sihirli bir hap yok: Düzenli egzersizle birlikte verilen sağlıklı bir diyet kilo vermenin en iyi yoludur. Ayrıca, kas yerine yağ kaybettiğinizden emin olmak için kilo vermeye çalışırken egzersiz yapmak önemlidir.

Kilo vermeye başlamaya hazır olduğunuzda, biraz daha az yiyerek ve daha aktif olmaya başlayın , bebeğinizin bebek arabasındaki bloğun etrafında hızlı bir şekilde dolaşabilirsiniz.

 

Yavaş yavaş kilo verme

Sıkı ve kısıtlayıcı bir diyet yapmayın. Kadınlar , sağlıklı kalmak için günde en az 1.200 kaloriye ihtiyaç duyarlar ve çoğu kadın, enerjilerini korumak ve ruh halindeki değişimleri önlemek için bundan daha fazlasına ihtiyaç duyar .( günde 1.500 ila 2.200 kalori arasında)  Ve emziriyorsanız, hem kendinizi hem de bebeğinizi beslemek için günde en az 1.800 kaloriye ihtiyacınız var (çoğu emziren annenin 2.000 ila 2.700 kaloriye ihtiyacı vardır).

Emziriyorsanız, kilo vermeyi oldukça yavaş yapmak zorundasınız ve bundan emin olmalısınız. Çok hızlı bir şekilde kilo vermek süt arzınızda bir azalmaya neden olabilir.

Çok hızlı kilo kaybı, vücudunuzdaki yağda kan dolaşımına  ve süt kaynağınıza depolanan toksinleri de açığa çıkarabilir. (Kan dolaşımınıza girebilecek toksinler arasında ağır metallerin kurşun ve cıva gibi çevresel kirleticiler, PCB’ler ve dioksinler gibi kalıcı organik kirleticiler ve çözücüler bulunur.)

Haftada yarım kilo güvenlidir ve emziriyorsanız süt tedarikinizi etkilemeyecektir. Bunu başarmak için, gıda alımınızı azaltarak veya aktivite seviyenizi artırarak mevcut diyetinizden (güvenli minimum seviyenin altına düşmeden) günde 500 kalori alınız.

Yemek yiyin ve zaman ayırın!

Yeni bir bebek olduğu için yemek yemeye bile zaman bulmak zor olabilir. Ancak öğün atlamak enerji seviyesini düşürebilir ve kilo vermenize yardımcı olmaz. Birçok anne, aralarında sağlıklı atıştırmalıklarla (üç büyük öğün yerine), günde beş ila altı küçük öğün yemeğinin iştahına uygun olduğunu ve programa daha iyi uyduğunu tespit eder. (Küçük bir öğün yarım sandviç, biraz havuç çubuğu, meyve ve bir bardak süt olabilir.)

Kilo vermek amacıyla öğünleri atlamayın bu işe yaramaz, çünkü diğer öğünlerde daha fazla yemeniz daha olasıdır. Ve ayrıca muhtemelen yorgun ve huzursuz hissedeceksiniz.

Daha önce hiç kahvaltı yapmamış olsanız bile, sabah kahvaltısının sabahları kendinizi açlıktan ve yorgun hissetmekten alıkoyabileceğini ve daha aktif olmanın enerjisini verebileceğini unutmayın.

Alıntı :  babycenter.com