Bebek BakımıBeslenmeDoğum SonrasıYenidoğan

Yenidoğanların Beslenmesi

Özellikle yaşamın ilk yılında beslenme, bebeğinizin gelişimi için hayati önem taşır. Peki bu önemli yenidoğan döneminde bebekler nasıl ve nasıl beslenmeli?

Sağlık çalışanları, özellikle ilk 6 ila 12 ay boyunca emziren bebeklerin beslenme avantajlarını vurgulamaktadır. Anne sütü, bir bebeğin sindirim sistemi için özel olarak üretilmiştir. Bakteri ve virüsleri önlemeye yardımcı olan antikor açısından zengindir. 

Bebek katı gıdaları yemeye başladıktan yaklaşık 6 ay sonra emzirmeye de devam etmelidir. Doktorlar, bebeklerin sağlığının 6 ay ile 1 yaş arası dönemde katı yiyecekleri ile  anne sütü karışımı almaları halinde büyük yarar sağlayacağını belirtmektedirler.

Bununla birlikte, anne sütü bir bebeğin sağlığı için en iyi seçenek olarak kabul edilirken, tüm anneler çocuklarını bu şekilde besleyebilir . Bir diğer seçenek ise demir takviyeli formüldür.

Ancak formüller anne sütünü bebekler için kompozisyon ve beslenme avantajları açısından yansıtmayı hedeflerken, bunlar anne sütü ile aynı değildir. Bir formül seçerseniz, demir ile takviye edilmiş olduğundan, gerekli vitamini vemineralleri içerdiğinden emin olun. Bebeğiniz için hangi formülün uygun olduğunu öğrenmek için doktorunuza danışın.

Doktorlar genellikle inek sütünü 12 aylık veya daha küçük bebeklere vermemenizi tavsiye eder. Bebekler için, inek sütünün sindirilmesi zordur ve yeterli besin sağlamaz.

İster emziriyor olun, ister formülü veya her ikisinin  kombinasyonunu kullanın, bebeklerin yaşamlarının ilk 9 ila 12 ayı boyunca ikisinden biri veya ikisi ile beslenmesi tavsiye edilir.

Genel olarak, eğer emzirebiliyorsanız, bunu yapmak bebeğinizin yararına olacaktır.

MediResource Klinik Ekibi tarafından yazıldı ve incelendi